Sida 1 av 1

Kanonkula?

InläggPostat: 31 maj 2011, 22:30
av Private Snafu
Idag var det sommarstädning på jobbet. Bland alla prylar som rensades ut dök det upp en järnkula misstänkt lik en kanonkula. Har försökt forska fram vad det kan vara. Risken är ju att det är en vanlig kulstötningskula. Den väger dock fel för det tycker jag och känns lite för stor. Den känns "kanonig" när man håller den i handen.

<b>Beskrivning</b>
Vikt strax under 7 kilo. Omvandlat blir det 15 pound.
12 cm i diameter
39 i omkrets
Det finns ett 2 cm stort hål pluggat med en träbit.
Ytan bär märken efter ha blivit filad runt "midjan" på klotet. Förmodligen skarven mellan halvorna som filats ned. Man har även filat på undersidan sett från hålet.

Bild

InläggPostat: 1 juni 2011, 14:43
av Ingemar
Min far berättade ofta om sin Farmor. Att hon använde en gammal kanonkula för att krossa senapsfrön med. Jag tror till och med att begreppet "senapskula" finns i uppslagsböcker.

Ingemar

www.ingruna.dinstudio.se

InläggPostat: 1 juni 2011, 16:25
av Eric Hejdström
Ser ut som just en senapskula.

InläggPostat: 1 juni 2011, 17:37
av Matti
Exakt. En senapskula var gjord för sitt syfte, inte en gammal kanonkula.

InläggPostat: 3 juni 2011, 10:56
av DanielP
Tyvärr var det ett stycke idrottshistoria. Visserligen ganska gammal.
Det som avslöjade det hela var små bitar av blyspån som var inuti. Borrade hål i pluggen o vände upp och ned på den. Man använder blyet för att väga upp kulstötningskulor så de får rätt vikt.