Sida 1 av 1
Rädda gammal päls??

Postat:
17 mars 2008, 13:57
av Sinpressa
Hej, jag har fått en vacker gammal päls som jag tänkte "slakta" och använda till bräm.
Men, när jag tog bort fodret på den så såg jag att pälsen var skadad på flera ställen; skinnet har liksom torkat och och spruckit.
De bitarna är ju förstörda men det finsn ställen på pälsen där det verkar på väg att torka ut - finns det något jag kan behandla den med för att mjuka upp och bevara pälsen??
Hoppas någon har koll [:)]

Postat:
17 mars 2008, 16:06
av Rabies
Du kan testa att ha på hudkräm på den och massera in och se om det hjälper nåt.

Postat:
19 juni 2008, 13:08
av Donna Dulcia
man kan prova med att först fukta pälsen på avigsidan dvs den hårlösa sidan med vatten i sprayflaska
och sedan gnida in skinnet
med en blandning av
½ liter vatten
1 dl oliv eller rapsolja
2 äggulor
1 tsk såpa
har ännu inte hunnit att prova själv, men har samma problem.
fick rådet ifrån lottas tannery.

Postat:
19 juni 2008, 13:37
av Sinpressa
Ok tack!!
Ska testa detta, hudkrämen verkade inte ha så stor effekt tyvärr (kanske skulle köpt ett dyrare märke eller nått

)

Postat:
19 juni 2008, 14:02
av Rabies
Ha inte på allt det där på en gång så den blir genomsur bara... Risk för att det blir spröt när det torkar.
Ha lite koll på skinnet åxå när det torkar, kan vara värt att dra in lite luft i det samtidigt och gnugga det lite mellan händerna så man får in värme och friktion. som när man mjukgör skinn som garvats.
Lycka till.

Postat:
20 juni 2008, 11:24
av Martina
Du måste nog fukta upp skinnet innan infettningen kan ha någon effekt. Gnugga sedan in handcréme eller olja (receptet från Lotta är till en hel hud, så blanda inte till alltihop det! Det räcker med en liten skvätt bara) och fortsätt att mjukgöra (gnugga) tills skinnet är helt torrt. Mellan varven kan man låta det vila antingen i solen eller i frysen, både UV-ljus och frysning mjukgör.
Lycka till!
/Martina