Bjällror och skällor

Detta forum är till för diskussion om tillbehör, husgeråd, köksutrustning, tält, sängar och annat som inte hör till kläder och dräkt.

Inläggav Sigrun » 10 september 2006, 18:34

Jag brukar gärna sätta på några bjällerband runt vristerna när jag ska digga medeltidsmusik under Medeltidsveckan. Men i somras diggade jag så hårt att jag fick stora blåmärken... [B)]
Sigrun
 
Inlägg: 85
Blev medlem: 19 januari 2004, 22:37
Ort: Sweden

Inläggav Alexandra » 30 september 2006, 11:35

Hej!
På temat bjällror har jag en liten fråga om myter kring medeltiden. Jag har hört någonstans ifrån att folk med diverse olika sjukdomar (typ spetälska) var tvungna att traska runt med bjällror. Ligger det någon sanning i det här? Det användningsomrdet gar kanske inte jättebra i kombination med Drottning Margaretas bjällerband, eller var det så att detta var tidigare? Någon som vet?
/Alexandra
Alexandra
 
Inlägg: 106
Blev medlem: 16 augusti 2003, 09:45
Ort: Sweden

Föregående

Återgå till Bostäder och husgeråd



Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group • Swedish translation by Peetra & phpBB Sweden © 2006-2012
Theme created by StylerBB.net