Sida 1 av 2
Gåtan på Norra Berget i Sundsvall

Postat:
8 maj 2007, 12:27
av Sigfuss
Hej allihopa!
Det var ett tag sedan men nu är jag tillbaka med en liten tankenöt.
Jag har skrivit om det förr men nu finns det även bilder. Det är så att på Norra Berget i Sundsvall finns underliga stenformationer som ingen tycks veta var dom kommer ifrån, det är rester av någon sorts byggnation som funnits länge - kruxet är bara att det inte verkar finnas någon dokumentation om någon som helst bebyggelse på berget innan hembygdsmuséet slog upp sina portar någon gång på 1900-talets början.
Nu ber jag alla hågade amatör/proffsarkeologer och historiker här om hjälp att lösa mysteriet, bilder på lämningarna finns på min blogg på den här adressen:
http://vasternorrland.blogs.se
En lite teori nämndes om att karolinerna skall ha haft någon aktivitet på berget någon gång på 1700-talet och att lämningarna skall vara från dom. Finns det nåon med insyn som vet var man skulle kunna gräva fram information om det?
//Joakim

Postat:
8 maj 2007, 16:12
av Vix Hq
De parallella stenmurarna skulle kanske kunna vara fägator - finns det någon lämplig betesmark i närheten?
/Vix.

Postat:
8 maj 2007, 18:03
av Iznogoud
Kollade lite på fornsök, men jag känner ju inte till de bergiga trakterna norr om rommelåsen;=) Du kan ju söka här, vore kul att veta vad det är:=)
http://www.kms.raa.se/cocoon/kulturmilj ... d_sok.html
dVdPdPdM

Postat:
8 maj 2007, 23:54
av Vendel
<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Originally posted by Vix Hq</i>
De parallella stenmurarna skulle kanske kunna vara fägator - finns det någon lämplig betesmark i närheten?
/Vix.
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
Jag skulle nog också gissa på fägator ifall det inte vore för att murarna var så tjocka. Är det inte lite ambitiöst med tvåmeterstjocka murar på en fägata? Det kanske ändå behövdes rensas upp med sten från intilliggande betesmark?
/Vendel (undrande och frågande)

Postat:
9 maj 2007, 09:06
av Sigfuss
Det skulle ju ha kunnat vara fägator, men de gamla historiska kartorna anger ju hela berget som ett ingemansland....inga ägor är inritade på dom vilket jag får för mig att det borde vara. Dessutom är berget rejält brant så det är inget litet jobb att bära upp all den stenen. Sen var det ju rampen då, vad sjutton har den varit till för? Den ser ut som någon sorts brofäste men - att bygga en bro över hela sundsvall?
Dom mindre murresterna ser nästan ut som rester av sådana stengärdesgårdar som finns över hela landet, men det ligger tre stycken parallelt med varandra med ca 3 meters mellanrum i riktning nedåt i en sluttning. Det känns även som att det kan finnas mer lämningar i de övre jordlagren på platsen som inte syns just nu. I tillägg så ligger den ramp som syns på bilderna i omedelbar närhet till dessa små murrester.
Jag får känslan av att det har varit en anläggning av något slag på platsen, men kan inte förstå varför den skulle ha fallit i total glömska när den måste ha varit ganska omfattande med tanke på omfattningen av lämningarna, dom övriga objekten är en bit ifrån varandra, den stora muren och "brofästet" ligger i samma sluttning men ett 60 tal meter ifrån varandra. Dom är alltså utspridda över en ganska stor yta så vad som än pågick däruppe borde det ha varit omfattande.
Muren känns väldigt överambitiös som fägata jo, befästningsverk ligger närmare till hands när man tittar på muren - men den ligger ju riktat som att anfallet skulle kommit inifrån landet istället för från kusten.

Postat:
9 maj 2007, 09:19
av Iznogoud
Det är kanske lättare att få ett svar på
http://www.arkeologiforum.se/forum/index.php än att spekulera fram jättebroar över Sundsvall här;=)

Postat:
9 maj 2007, 09:21
av Sigfuss
Hmpf, nu har jag mailat RAÄ om saken, jag kan inte hitta lämningarna i fornsök alls.....kanske dom kan ge mer info.

Postat:
9 maj 2007, 09:40
av Iznogoud
F´låt, nu kom jag på att jag lät som en sån där arkeolgi-torrbolle som för det mesta tillrättavisar mina egna vilda spekulationer:D

Postat:
9 maj 2007, 10:32
av Sigfuss
Nja, bron var ju ingen seriös spekulation, det skulle vara omöjligt att bygga en bro över sundsvall även i dagsläget. Det var mest menat som ett exempel på hur malplacerad lämningen verkar vara.

Postat:
9 maj 2007, 10:39
av fardäng
Har du pratat med Johanna Ulfsdotter, alternativt Ulrika Stenbäck Lönnquist, de båda musiepedagogerna som jobbar på Norra berget? Jag vet att Johanna vid något tidigare tillfälle berättat något om detta. Det kan förvisso vara någon gammal sägen el. dyl. och kanske inte bättre än någon egen vild spekulation, men jag kan hursomhelst för mitt liv inte minnas vad det var.

Postat:
9 maj 2007, 10:47
av Sigfuss
Nu hittade jag ett av objekten, här är det på RAÄ´s hemsida:
http://www.kms.raa.se/cocoon/fmis-publi ... 9700710001
Men självklart måste jag ifrågasätta dokumentet. Muren som avses ligger inte på något sätt i linje med det som varit skjutbana och dessutom ligger den på en nivå som är under skjutbanan - borde den inte ligga högre om den var avsedd som kulfång?
Sedan finns inte den rampen som står uppe på berget med bland inventeringarna heller.

Postat:
9 maj 2007, 10:56
av Sigfuss
Fardäng, du känne rju mig, sägner sagor och spekulationer är oftast mycket intressantare än sanningen


Postat:
9 maj 2007, 11:01
av Sigfuss
Mailat museipedagogerna i alla fall.

Postat:
9 maj 2007, 11:23
av Iznogoud
4 meter kulfång uppe på en bergsknalle?? Håller med om att det låter konstigt...
______________________________________________________________
Utan spekulationer skulle vi ju vara utan den här dokusåpan,
http://www.bosnianpyramid.com/index_files/News.html

Postat:
9 maj 2007, 12:20
av Sigfuss
Dessutom är dom belägna runt 400 meter bakom själva sjutvallen på skjutbanan, jag har aldrig sett en skjutbana med kulfång så långt bort från själva skjutvallen.....normalt är det ju den som i sig är kulfånget. men om dom är riktigt gamla så kanske man byggde så förr? Någon som är mer insatt?