Sida 1 av 2
Vad är drömkursen?

Postat:
24 mars 2011, 17:16
av Mary-Lou
På uppdrag av Hemslöjdskonsulenter ställer jag frågan:
OM du får önska. Vad vill du då gå kurs i för hantverks/slöjdteknik?

Postat:
24 mars 2011, 17:37
av kingvilhelm
Medeltida handsömnad och det runt omkring, förberedelser av tyg, vaxning av tråd osv eller medeltida skomakeri.
EDIT: Fast det kanske är mer nybörjarvänliga kurser, jag vet faktiskt inte.
/ Vilhelm Wahlqvist

Postat:
24 mars 2011, 23:12
av Martina
Jag kom på en! Medeltida keramik! Man gör sin egna skål och bägare samtidigt som man får lära sig allt om formspråk, fynd och glasyrer.
Den skulle jag vilja gå iallafall.
/Martina

Postat:
25 mars 2011, 07:16
av Mjödbjörn
allt [:)] kring vikingatida sömnad

Postat:
25 mars 2011, 07:39
av Peter
Glasblåsning. Eller nätbindning. Det finns för få hårnät på damerna i medeltidssvängen


Postat:
25 mars 2011, 09:51
av Olov
Att gjuta gulmetall är väldigt roligt. Eller varför inte en båtbyggarkurs? (:

Postat:
25 mars 2011, 10:50
av Lillith
Jag måste hålla med Peter om nätbindning! Nog för att det är något som går att lära sig på egen hand från bilder rätt lätt, men det ska ju bli av också. Med en kurs som kan ga en lite fart i början och låter en slippa hantera det värsta nybörjarvinglet på egen hand vore det mycket enklare.
Dessutom förekommer ju hårnät av ganska snarlika typer under ganska lång tid frammåt i vår historia, så det borde tilltala andra återskapare än bara medeltidare också.

Postat:
25 mars 2011, 15:53
av Mary-Lou
Fina svar här! Jag tar de med mig och hoppas att fler fyller på här.
OM vi tänker lite utanför vår historielåda. Vilka andra hantverkstekniker/slöjdtekniker skulle ni då vilja lära er?

Postat:
25 mars 2011, 17:21
av Anthka
Önskelistan lyder: växtfärgning, tvåändsstickning, nålbindning (för att få en liten kickstart), nätbindningen lät som en bra idé också och den medeltida keramiken och att lära sig gjuta i gulmetall. [:)]
/Anna
http://liljekonvaljemo.blogspot.com/

Postat:
25 mars 2011, 20:23
av Eric Hejdström
Laggning, svepteknik. Sen vore det ju kul att prova på allehanda "vardagshantverk" som inte används längre..

Postat:
25 mars 2011, 21:03
av Mary-Lou
Eric, exempel? Talgljus? Eller tänker du mer matrelaterat?

Postat:
25 mars 2011, 21:12
av Vendel

Postat:
25 mars 2011, 23:09
av Eric Hejdström
Allt möjligt som man gjorde i hemmen för. Ljus är ett bra exempel. Satt och kikade lite i "Stora boken om livet förr" och konstaterade att dagens människor skulle dö ut om vi inte hade elektricitet. Det finns så många vardagssysslor som ingen längre gör. Korgflätning hade varit kul att kunna (inte småkorgar utan stora i ene etc.) och listan kan nog göras rejält lång. Jag vill kunna göra eld utan tändstickor eller tändare. Jag vet ju hur man gör men jag är inget vidare på det. Såna småsaker.

Postat:
25 mars 2011, 23:14
av Mjödbjörn
kom på en "vardags" sak till. Att kunna smida och reparera knivar och yxor. Två verkyg som är ett "måste" att ha för att överleva. och nu tänker jag inte på Edvin och Frej "blingbling" utan det ma nhade tillvardags.

Postat:
26 mars 2011, 01:02
av Karin
Jag vet inte om mat faller inom hemslöjdskonsulenternas område, men matrelaterade säsongsgöromål. Salta, konservera, sylta, röka, slakta, stycka...
Sedan har vi ju drömkursen Fåret. Man börjar med ett levande får. När kursen är slut har man en handfull skräp och en stor hög med användbara saker. Garn, skinn, kött, benföremål m.m.
Karin