Sida 1 av 1
Låna/Hyra vikingakläder

Postat:
1 augusti 2005, 17:59
av Hans Odler
Hej
Jag skulle behöva låna/hyra vikingakläder. Både dam och herr. Någon som vill hjälpa till? Det skulle vara väldigt snällt
Tack på förhand.
//Hasse
Jag bor i Örebro. Jag kan förstå att det finns väldigt fina kläder som man är väldigt rädd om, men jag tänkte att det ändå kanske fanns någon vänlig själ som ville hjälpa mig. Ett annat alternativ är om någon hade ett enkelt mönster som jag kunde få en kopia av. Var handlar man tyger?

Postat:
1 augusti 2005, 19:03
av Emoni
Var bor du och vad kan du tänka dig att betala?
//Emoni

Postat:
1 augusti 2005, 19:05
av Karin
Jag vet inte hur många som har lust att låna ut sina med möda hopknåpade kläder, men det kanske kan hjälpa om du talar om vilken del av landet du befinner dig i.
Har du kollat med teaterföreningar? Deras kläder borde ju vara sydda av någon kostymör och kanske lättare att hyra. Det går någon slags vikingatida föreställning på Gotland i sommar men det kan ju hända att andra teatrar har satt upp pjäser med vikingatema tidigare och inte använder kläderna längre.
Karin

Postat:
1 augusti 2005, 22:07
av olafR
Som sagt, vilken landsdel rör det sig om? I Umeå finns Medeltidsföreningen Uma (som även sysslar med vikingatid) och vi har en del kläder att hyra ut. Kanske andra föreningar i landet också har möjlighet att hyra ut kläder.

Postat:
5 augusti 2005, 12:33
av olafR
Har du kollat in [url="http://www.historiska.se/histvarld/drakter/vherre/vherrefr.htm"]dräktsidan[/url] här på HV? Pösbyxorna kan vara lite svårare att sy, vill man ha enkla raka kan man följa [url="http://www.vikingsonline.org.uk/resources/authenticity/basickit/kit-fig5"]detta[/url] mönster om man vill.

Postat:
6 augusti 2005, 09:33
av Shadow
Hej Hasse!
Kan hjälpa dig med både kläder, mönster o tygfrågan.
Bor gör jag i Eskilstuna, så det är ju ganska nära.
Hör av dig via mejlen i min profil!
Shadow

Postat:
10 augusti 2005, 22:41
av Angus Maciomhair
Flyttad till köpforumet eftersom det rör sig om hyrande, och inte tillverkning av, kläder.
Ang. tyger: Titta i tråden [url="http://www.historiska.se/histvarld/forum/topic.asp?TOPIC_ID=542"]Tyger[/url]
/Angus