Hur man nålbinder

Detta forum är för diskussioner kring återskapande av historiska kläder och textila hantverk.

Inläggav Martina » 20 september 2004, 15:08

birgittasw skrev i en annan tråd:

Vem vet var man kan få tag på en bra bok om nålbindning? Både teknik och mönster!
Martina
 
Inlägg: 1334
Blev medlem: 16 december 2002, 17:57

Inläggav Vix Hq » 20 september 2004, 22:10

"Söma, nåla, binda. Nålbundet från Uppland" av Linnéa Rothquist Ericson m fl kom ju ut alldeles nyligen. Den innehåller både olika bindningstekniker och mönster. Jag kan inte uttala mig om hur pedagogisk den är, för jag har bara bläddrat i den, men den är snygg. Och utgiven av Upplandsmuseet.

Sedan finns det ett häfte på 30 sidor - "Nålbindning. 12 Varianter" utgivet av Västmanlands Läns Hemslöjdsförbund, tel 021-14 01 56. Den säljs bl a på Textilmuseet i Borås om du inte får tag i den på annat håll.

Själv lärde jag mig att nålbinda med hjälp av Märta Brodéns "Nålbindning" - den är full av mönster och annat. Säkerligen svår att få tag i i affär, men brukar finnas på många vanliga bibliotek.

/Vix.
Vix Hq
 
Inlägg: 1244
Blev medlem: 16 september 2002, 22:54
Ort: Sweden

Inläggav Martina » 21 september 2004, 11:19

Hej Birgitta!
Alla ovanstående böcker är bra att lära sig ur, dessutom finns det Kerstin Gustavssons "Gamla tekniker i ull" Allra bäst är om man får tag på någon som kan visa, om man inte är väldigt teoretiskt lagd. Hemslöjden brukar ha kurser. Det finns dessutom en hel del skrivet om nålbindning här på forumet samt även på övriga internet (mest på engelska) så testa att göra en sökning.

MVH

Martina
Martina
 
Inlägg: 1334
Blev medlem: 16 december 2002, 17:57

Inläggav ida » 17 december 2004, 12:01

Här kan man köpa böcker om nålbindning, vet ej vad de olika vantarna och strumporna är baserade på, men det kanske kan vara intressant ändå. / Ida
http://store.carlsonwoollies.com/thebel ... nding.html
ida
 
Inlägg: 65
Blev medlem: 10 oktober 2003, 11:35
Ort:

Inläggav heel » 20 december 2004, 19:58

Jeg har fået mig en bog der hedder "Nålbinding" det er en oversættelse af den orginale svenske bog af samme navn. Forfatteren hedder Märta Brodén. Der er beskrivelser og mønstre på både sokker og luffer.

/Maria
heel
 
Inlägg: 146
Blev medlem: 4 maj 2004, 18:20
Ort: Denmark

Inläggav Martina » 9 september 2005, 10:43

--------------------------------------------------------------------------------
Pusserana skriver:

Hej
Fick av en slump upp ögonen för att nålbindning finns.
Någon frågade om min man kan tillverka nålbindningsnålar.
Efter att ha studerat på nätet hittade jag några bilder och nu är han i full gång.
Nu återstår för mig att komma på hur man gör.
Har gjort förfrågningar om Nålbindning 12 varianter..
Har någon tips om enkel startlitteratur?
Vore jättekul att prova.
Hälsningar Pusserana
Martina
 
Inlägg: 1334
Blev medlem: 16 december 2002, 17:57

Föregående

Återgå till Kläder och textila hantverk



Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 5 gäster

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group • Swedish translation by Peetra & phpBB Sweden © 2006-2012
Theme created by StylerBB.net