Sida 1 av 1
Päls och medeltiden...

Postat:
2 november 2004, 23:05
av Anders Lindkvist
Jag sitter här i valet och kvalet om jag ska pälsa kanterna på min figursydda 1300-tals jacka. Jag tänker att det skulle vara snyggt jag har sett en del bilder på andra plagg med päls fast främst från 1400-talet. Jag tänkte pälsa ärmarna och nederkanten på jackan. Är det möjligt att vi här i Norden hade mer pälsdetaljer på våra kläder då tillgången var större här? Det var ju trots allt en av våra största exportvaror. Vi har ju ont om förlagor både bilder och fynd...vad säger ni andra? pälsa eller ej?
Fridens/¨
Anders

Postat:
2 november 2004, 23:07
av Eva Andersson
Pälsa alltid! [:D]
Päls var vanligt i hela Europa och finns på mycket bilder och det var det vanligste fodret i testamenterade plagg i Sverige och Norge under medeltiden. Helfodrat var alltså vanligast, men bräm nämns några gånger också.
Eva

Postat:
2 november 2004, 23:12
av Anders Lindkvist
Ok, det där lät positivt, Det är så vanligt alltså? Spännande måste jag säga! Bra info...
Det är alltså en jacka med tygknappar, mörkbrunt kläde av hög kvalité med linnefoder. Pälsen kommer vara grå kanin.
Någon mer med bra kommentarer?

Postat:
3 november 2004, 12:13
av eskimonika
Det låter snyggt! Och gosigt. Jag tror att det skulle vara skönt att ha en pälskrage/kant man kan dra upp om halsen när det är kallt, men jag vet ju inte vad du har för halsringning på jackan.

Postat:
3 november 2004, 12:39
av Anders Lindkvist
Hade inte tänkta att pälsa halsringningen på jackan, men vi får se..