Sida 1 av 1
Vårjacka

Postat:
25 mars 2009, 17:59
av Frej
Är det någon som kan vara snäll och tipsa mig om hur jackan som herr st Olofs-mannen har på den här bilden, ser ut i sin helhet?
Gärna om ni vet om sömnadsskisser också.
http://www.olofsgillet.org/images/olofsgillet_020.jpg
Tack
/Frej

Postat:
25 mars 2009, 19:18
av Eric Hejdström
Ser ut som en vanlig doublet...

Postat:
25 mars 2009, 19:41
av Jimmy Hoffa
Håller helt med Eric, doublet.

Postat:
25 mars 2009, 21:34
av Frej
Ok då var det löst
fint

Postat:
2 april 2009, 17:45
av Frej
En grej till förresten. Hur ser egentligen stängningsanordningen ut fram?
Ser vare sig knappar eller sånadär snörflärpar & inget annat heller för den delen.

Postat:
2 april 2009, 17:53
av Jimmy Hoffa
Skulle tippa på att det är hyskor och hakar på insidan på den för håller med om att inga nålremmar eller annat syns

Postat:
2 april 2009, 18:30
av Frej
I sådana fall kanske det ändå är en sådan man ser mot det vita fodret.
Hur är de att ha att göra med, djävlas de & hakar ur eller funkar de lika bra som de andra varianterna?
diskret & snyggt onekligen.

Postat:
2 april 2009, 20:58
av Eric Hejdström
Har man bra hyskor och hakar så sitter dom där dom ska. Om du inte orkar göra egna så är det ingen större skillnad i konstruktionen på de som finns i vanliga sybehörsbutiker. Annars är det enkelt att göra av mässingstråd. Tänk bara på att bearbera dom lite, gärna med en liten hammare eller så om tråden är glödgad, annars blir dom lätt för mjuka och böjer sig.

Postat:
2 april 2009, 22:40
av Lena
Om du sätter dem varannan hyska och varannan hake så lär de inte haka ur varandra så lätt. Själv ska jag testa detta i helgen. Hoppas det funkar.

Postat:
3 april 2009, 00:01
av Frej
Lena, det där var nog nåt av det smartaste jag läst på länge, så självklart enkelt också.
Blir nog till att göra egna Eric om jag väl bestämmer mig för att använda hyskevarianten. Känns som det lutar ditåt.
Ha, vi har lika många poster


Postat:
6 april 2009, 08:39
av Anders Lindkvist
Förfarandet som Lena beskriver finns dessutom på många folkdräktsplagg så det är mångt och mycket en praktisk historisk lösning.
---------------------------------------------------------------------
www.kurage.wordpress.com
Kuragebloggen-Historia. hantverk. reenactment.

Postat:
6 april 2009, 18:29
av Frej
Ypperligt! som en gammal kursare skulle ha sagt
http://frejknivmakeri.blogspot.com/