Sida 1 av 1
Skaramissalet i faksimil

Postat:
3 december 2006, 09:17
av Eva Andersson
Jag har just släpat hem ett ex av [url="http://www.kulturvast.se/templates/Kultur_ArticlePage.aspx?id=1938"]Skaramissalet[/url] och är <i>väldigt</i> förtjust i den. Intressantast vi en snabb överblick verkar dels själva faksimilet vara, mycket vacker 1100-talsskrift som definitivt är till glädje för den kalligrafiintresserade, dels Ann-Marie Nilssons artikel om musiken i missalet, vara. Men även artiklarna om bilderna i missalet och om helgonen verkar kul. För den kyrkohistoriskt intresserade finns också en artikel om liturgin i Skaramissalet.
Innan ni köper den, om ni gär det, gör en prisjämförelse på nätet. Jag har sett allt mellan 300 kr och 500 kr.

Postat:
3 december 2006, 14:55
av Sara Lundström
Ovan nämnda Ann-Marie Nilsson är f ö min mamma. *stolt*

Postat:
10 december 2006, 20:57
av Anette
Varför lägger inte svenska institutioner ut sina dyrgripar på nätet? Det verkar ju gå så bra i andra länder! Mellan 90-95% av jobbet borde ju vara gjort vid det här laget.
Finns det möjlighet för dig att länka till artiklarna, Eva? I synnerhet de om bilderna och helgonen...
Anette - klädnörd

Postat:
11 december 2006, 08:24
av Eva Andersson
Det är en bok. Det går väl inte att länka till artiklar som är i en bok. Eller vill du ha referenserna? Du måste ju ändå låna boken för att läsa dem.
/Eva, förvirrad

Postat:
12 december 2006, 18:05
av Anette
Det jag ville säga är att andra länder har många handskrifter avfotograferade sida för sida och utlagda på nätet men Sverige verkar vara ett undantag. Eller, så vet jag bara inte var jag ska börja leta. Googlande på "skaramissalet" gav inte mycket i bildväg. Faksimil i all ära, men det är trots allt "bara" fyratusen exemplar och världen ganska stor.
Jag blir väldigt glad om du kan och vill uppge referenserna!


Postat:
12 december 2006, 19:56
av Eva Andersson
Artikeln om bilderna heter helt enkelt "Skaramissalets bilder" och är skriven av Thomas Rydén.
Artikeln om helgonen heter, analogt, "Skaramissalets helgon" och är skriven av Sven-Erik Pernler.
Båda finns alltså i <i>Skaramissalet. Studier, edition, översättning och faksimil av handskriften i Skara Stifts- och landsbibliotek</i>, red. Christer Pahlmblad.
Och förresten, i sådana här sammanhang är en upplaga på 4000 jättestor. Vädigt få böcker av den typen säljer så mycket, ens internationellt. Och nu är den ju på svenska.

Postat:
15 december 2006, 20:31
av Anette
Tack!
