apmannen
Medlem
Sweden
31 Posts
Posted - 06 May 2006 : 14:05:54
--------------------------------------------------------------------------------
Hej! Nu är det så att jag hade tänkt mig att i sommar skaffa en tatuering med inspiration från vikingatidens mönster, t.ex. drakarna och ormarna runorna kunde vara invävda i på runstenar osv.
På mitt sätt att uttrycka mig kan ni säkert snabbt förstå att jag inte alls är speciellt insatt i det, och undrar därför om ni visste någon hemsida eller bok som kan finnas på bibblan med mönster hämtade från vikigatiden.
Sedan har jag en till fråga, jag har sett att aegishjalmur verkar vara ett ganska populärt motiv i alla fall hos islänningar. Jag har läst om den lite på http://www.sunnyway.com/runes/tattoos.html där det finns en bild på en med runor omkring sig. Kan någon kanske förklara lite mer om symbolen?
(Längst ner på sidan finns även några i min mening vackra drakmönster, är de tidsenliga?)
Tackar så mycket på förhand!
<font size="1">Flyttade inlägget hit istället. /Martina, moderator</font id="size1">