Skjoldehamn

Detta forum är för diskussioner kring återskapande av historiska kläder och textila hantverk.

Inläggav Halvor » 18 maj 2008, 22:31

Har lagt ut skjoldehamnartikkelen her:

http://www.box.net/shared/gx1p6sbeoo

Halvor
Halvor
 
Inlägg: 696
Blev medlem: 5 december 2002, 10:42
Ort: Norway

Inläggav Mjödbjörn » 19 maj 2008, 06:26

Jag har också gjort flera olika, och justerat måtten beroende vem som ska ha den. Den är lätt att göra och man utnyttjar materialet väldigt bra, då det blir lite spill.
Mjödbjörn
 
Inlägg: 595
Blev medlem: 21 september 2005, 13:48
Ort: Sweden

Inläggav -Kasper » 19 maj 2008, 13:46

mange tak for oplysningerne. Havde set et par "rekonstruktioner" af hætten og de var begge i skind, så det var bare det jeg gik ud fra :)

-Kasper
-Kasper
 
Inlägg: 13
Blev medlem: 26 augusti 2007, 08:38
Ort: Denmark

Inläggav Mjödbjörn » 19 maj 2008, 14:01

jag förstår. jag har gjort i ylletyg, Linne, och i vadmal, som är fordad med linne, och hättan är mycket funktionell
Mjödbjörn
 
Inlägg: 595
Blev medlem: 21 september 2005, 13:48
Ort: Sweden

Inläggav Heidi » 19 maj 2008, 16:52

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Originally posted by Halvor</i>

Har lagt ut skjoldehamnartikkelen her:
http://www.box.net/shared/gx1p6sbeoo

Halvor
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
Glimrende Halvor!

Heidi [:)]
Heidi
 
Inlägg: 121
Blev medlem: 20 september 2004, 13:33
Ort: Norway

Inläggav VidarGjalle » 11 december 2011, 22:00

På flera rekonstruktioner finns det en söm som gör att toppen på huvan bildar som en liten tuppkam (t.ex. http://www.medieval-baltic.us/skjold.html och http://blog.eibeck.de/2010/gugel-nach-s ... -fund.html). Nån som vet om det är en korrekt rekonstruktion och vad syftet med tuppkammen i så fall kan tänkas vara?
VidarGjalle
 
Inlägg: 66
Blev medlem: 13 september 2005, 10:00
Ort: Sweden

Inläggav VidarGjalle » 21 december 2011, 19:18

Ingen som vet nåt om "tuppkammen"?
VidarGjalle
 
Inlägg: 66
Blev medlem: 13 september 2005, 10:00
Ort: Sweden

Inläggav Karin » 26 december 2011, 18:46

Jag har egentligen ingen aning, men på bilderna av den rekonstruerade hättan ser det ut som om ansiktsöppningen blev för stor för bäraren, så hen sydde en extra söm för att den skulle sitta bättre.

Karin
Karin
 
Inlägg: 1273
Blev medlem: 5 januari 2003, 13:41
Ort: Sweden

Inläggav VidarGjalle » 8 januari 2012, 19:18

Karin: men var inte det ett ganska konstigt sätt att justera storleken i så fall? Visst, det är möjligt, men är det troligt?

Någon annan som har en åsikt i frågan?
VidarGjalle
 
Inlägg: 66
Blev medlem: 13 september 2005, 10:00
Ort: Sweden

Inläggav Lena » 9 januari 2012, 11:56

Det kanske var ett ärvt plagg och man ville ha möjligheten öppen för att hättan skulle gå vidare till någon med större huvud?
Lena
 
Inlägg: 254
Blev medlem: 16 december 2002, 21:32
Ort: United Kingdom

Inläggav Vendel » 9 januari 2012, 13:30

"Kammen" på hättan är med största sannolikhet inte en del av "orginalplagget" utan ett något senare tillskott bestående av ett antal ganska taffligt ditsydda sömmar som troligtvis syftar till att skapa styvhet till huvan och en bättre passform för bäraren.

"Kammen" på de bilderna ovan är ganska överdimensionerad jämfört med det faktiska fyndet. Kammens bredd (från nedersta söm till topp) är som störst 2,5cm.

http://www.uppsalarus.se/
Vendel
 
Inlägg: 811
Blev medlem: 22 september 2005, 00:35
Ort:

Inläggav Flo » 17 januari 2012, 21:02

Hi! Sorry for posting in english. I can read some swedish but I am not able to write in it.

My hood (see link above) is based on the information in the text "Nye tanker om Skjoldehamnfunnet" by Dan Halvard Løvlid. The comb at the top of my hood is 2,5cm high at the front and 3 cm high at the back. This is close to the measurements of the original.

There is no seam at the front of the comb over the face opening. Therefor the stitches forming the comb are not meant to make the opening smaller. Maybe it was made for optical reasons although it looks rather strange in my eyes.

Greetings,
Flo
Flo
 
Inlägg: 1
Blev medlem: 17 januari 2012, 20:40
Ort: Germany

Inläggav VidarGjalle » 20 januari 2012, 19:36

@Vendel: Tack för ditt svar, det verkar rimligt tycker jag.
Då struntar jag helt enkelt i kammen :-)
VidarGjalle
 
Inlägg: 66
Blev medlem: 13 september 2005, 10:00
Ort: Sweden

Inläggav Renika » 22 januari 2012, 20:03

Jag sitter och funderar över brokorna/byxorna i fyndet. Har läst Dan Halvard Lövlids artikel och blev en smula frustrerad när han väljer att pröva Gjessings idé om konstruktion när han ifrågasätter den hårt redan från början, men ändå inte kommer med någon alternativ lösning. Finns här någon som gjort ett eget försök och har någon alternativ tolkning? Grenkonstruktionen i Lövlids försök verkar ju onekligen lite svår att få någon bra passform på.

http://www.renika.se
Renika
 
Inlägg: 199
Blev medlem: 24 maj 2005, 11:48
Ort: Sweden

Inläggav Haluarðr » 26 januari 2012, 22:29

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Originally posted by Renika</i>

Jag sitter och funderar över brokorna/byxorna i fyndet. Har läst Dan Halvard Lövlids artikel och blev en smula frustrerad när han väljer att pröva Gjessings idé om konstruktion när han ifrågasätter den hårt redan från början, men ändå inte kommer med någon alternativ lösning. Finns här någon som gjort ett eget försök och har någon alternativ tolkning? Grenkonstruktionen i Lövlids försök verkar ju onekligen lite svår att få någon bra passform på.

http://www.renika.se
<hr height="1" noshade id="quote"></font id="quote"></blockquote id="quote">

Jeg kom ikke med noe rekonstruksjonsforslag av den enkle grunn at de fragmentene som var igjen av broka kan gi hundrevis av ulike muligheter. Det vil altså bli vill spekulasjon. Det finnes flere fragmenter av broka som ikke er plassert, så kanskje disse kan si noe mer om snittet, men jeg tviler.

Når det gjelder hetta så tror jeg sømmen er en tilpasning til bærerens hode. Om den ble gjort rett etter hetta var ferdig eller senere er umulig å si. Det ville ikke overraske meg om førstnevnte var tilfellet, fordi jeg antar at det kan være vanskelig å lage den i en helt korrekt størrelse med en gang. Forsøkene viser at hetten ver ganske trang, antakeligvis for å få minst mulig kald vind inn i den ved bruk (det blåser jo mye på Andøya). Toppsømmen har antakelig gjort at hetten har passet eksakt til den som brukte den sist.

Dan H
Haluarðr
 
Inlägg: 18
Blev medlem: 7 december 2009, 18:16
Ort: Norway

Föregående

Återgå till Kläder och textila hantverk



Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 6 gäster

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group • Swedish translation by Peetra & phpBB Sweden © 2006-2012
Theme created by StylerBB.net