av Martin Skoog » 14 juni 2005, 16:49
Appropå färger i dräkterna, så är det ungeför samma färger som under t.ex. 1400-talet i dräkterna. De flesta färger förekommer i olika kmbinationer, men det brukar vara ganska smakfullt arrangerat. Människor hade iofs inte samma Ikea-artade färgsinne vi har idag, men samma färger förekom. snarare än färgerna så är det viktigt med antalet färger i dräkten. Det finns dräkter som har uppåt 8 olika färger i samma plagg, men det är ett undantag. Oftast är det 2 eller 3 färger i samma dräkt. Då är fodret i den tredje färgen och säkert i annan tygkvalité än de andra tygerna.
Färger: det är svårt att säga nåt generellt om vilka färger som är vanliga, men rent spontant så tror jag gult, vitt, mörkrött, grönt och brunt var vanliga färger med tanke på hur bildmaterialet ser ut. Svart är ganska ovanligt, men förekommer.
Det finns dessutom ofta hela dräkter som är rosa/vita eller ljusblå/vita, så tveka inte att ta till "ovanliga" kombinationer.
Beskrivningen av dräktskicket i länken om östergötafänikan är något missvisande. Kläder köptes INTE in utomlandsifrån. Däremot köptes klädet dvs yllet in från utlandet.
Något som är mycket viktigt att ta ställning till när man gör än dräkt är varifrån dräkten kommer rent geografiskt!
När man ser på bilder så är det i de allra flesta fall tyska dräkter som avbildas. Inte sällan ser man också schweiziska dräkter på bilderna, och det är mycket lätt att blanda ihop dessa med de tyska landsknektarnas, men de skiljer sig åt betänkligt när man tittar närmare. Det lättaste sättet att skilja dem åt är att landsknektarna ofta har ett kryss inslitsat nånstans(vilket är ett andreaskors, tillhörigt kejsar Maximilian) och schweizarna har ett kors inslitsat(vilket är symbolen för edsförbundet). I övrigt fanns det även franska och nederländska landsknektar, och även från de tysktalande delarna av polen och böhmen. I sverige finns lansknektar från och till från 1497 o framåt, men dom är INTE svenskar utan utländskt folk, och då alltid i dansk tjänst. Landsknektar i svensk tjänst finns inte förrän 1522, då tyskar. Frå och med 1526 börjar svenska att inlemmas i Gustav Vasas livfänika, dvs Stockholmsfänikan, men den blir förmodligen aldrig helt svensk förrän tidigast under Erik XIV:s tid. Kontinuerligt utbildas svenskar av tyskar i Stockholmsfänikan under gustav Vasas tid, ch på 1540-talet sätts de första landskapsfänikorna upp, efter efarenheterna som gjordes bl.a. i Dackefejden. MEN det är MYCKET osäkert om de nyutbildade svenska landsknektarna såg ut som sina tyska kollegor. Det är också viktigt att skilja på den handfull värvade svenskar som var garrnison i t.ex. Kalmar, Åbo och stockholm och det utskrivna manskap som senare uppställdes landskapsvis. Inte minst skiljer sig klädseln markant åt.
Det är mycket riktigt landsknektar avbildade på "strid vid livskällan" som någon påpekade. De är ifrån ca 1500, vilket gör dem till mycket tidiga landsknektar. Bilden är tidigare feldaterad om jag inte minns fel.
Det finns inga dräkter bevarade varken hel- eller delvis från det tidiga 1500-talet.
Det finns ett par hosor bevarade från klostret i Alpirsbach från ca 1500, men de är oslitsade hela hosor av sen 1400-talstyp.
Sen så finns ju som bekant sturedräkterna i uppsala, men de är från 1567 vilket är för sent för att studera landsknektskläder.
Skor och vapen finns bevarade "en masse".
Dräkten i Flury Lemberg-boken tillskrivs traditionellt Andreas Wild von Wyningen från Dornach 1499, men är garanterat felpresenterad. Dräkten är sydd ca 1560, troligen av hans barnbarn som bl.a. var skräddare. Dräkten är sydd i mi partie, men detta är helt ur sitt sammanhang, eftersom dräkten förmodligen är europas första reenactmentdräkt, sydd av excentrisk skräddare för att likna sin farfar vid högtidliga tillfällen.
Handelsgillet tunna dräktguide är ganska bra när det gäller mönster, sömmar m.m. men bilderna är för generellt hållna i fråga om modet. Modet från olika år är så specifikt att det är svårt att generalisera kring snittet i dräkter.
Det allra vanligaste felet folk gör när de syr landsknektsdräkter är att de friskt blandar ihop olika moden tidsmässigt. Aldrig förut tidigare hade modet växlat så snabbt som det gjorde från o med ca 1500. Därför är det mycket viktigt när man gör en dräkt att man inte bara tittar på lite "landsknektsbilder" som underlag för dräkten, eftersom landsknektsfenomenet finns under en period på ca 80 år, och termen betydligt längre! Mitt råd är att titta på bilder från en väldigt specifik period för att hamna rätt i dräkten. Det sker ett par viktiga brott i modet, där dräkterna förändras radikalt, ca 1505, 1520, 1530, 1540 och 1550 sker förändringar i modet, som inte skall blandas ihop.
Kort Kronologi:
Innan 1505 är det mycket ovanligt med slitsade kläder. Allt är istället randigt eller ruter-rutigt i olika mönster. Mi partie är högsta mode vid denna tid. Sen kommer slitsarna med stunddom avskurna hosor. Inte förrän ca 1525 kommer separata byxor. Ca 1540 och framåt blir modet pösigare, pluderhosorna dyker upp, men är till en början korta, för att sedan efter 1550 hänga långt ned på vaderna. Efter 1560 ebbar landsknektstrenden ut, och denna typ av soldater har förlorat sin betydelse.
Skall man göra en typisk landsknektsdräkt skall man ägna sig åt perioden 1505-1525. Före det har fenomenet inte riktigt slagit igenom och efter den perioden har fenomenet dels formaliserats men också förändrat sin karaktär.
Jag kan glädja alla intresserade med att Stockholmsfänikan i höst kommer att lägga upp sin nya hemsida, där det kommer att finnas bra bilder och ett livligt debattforum, vilket troligen kommer att vara på engelska för att vara tilgängligt också för alla våra utlänska kollegor som är mycket intresserade av perioden.
Mvh Martin