År 1313 kom den svenske Kungen Birger Magnusson till Gotland för att genomföra en skattehöjning hos Gotland bönder, enligt sägen och vissa historiska rön lär ett slag mellan Svenskar och Gutar ha ägt rum vid Röcklinge Backe.
Svenskarna lär ha fått stryk då de underskattat Gutarna. Kungen togs till fånga men blev pga. en rättrådig Hejnumbonde benådad. Denna Gute blev enligt sägen senare dubbad till riddare som tack av Kungen.
Hur det nu kan ha gått till, vad som är sägen, historia och möjlig sanning kommer Dick Harrisson att föreläsa om vid platsen för slaget på Medeltidsveckan i år-05 Torsdagen den 11 augusti Kl 1600.
<font color="red">Slaget kommer att bli iscensatt med bra regi och historisk kunnande inom medeltida slag.</font id="red">
<b>Det behövs dock folk</b>, massor med folk som vill deltaga. I år kommer det tyvärr inte bli någon ersättning men det blir nog rackarns kul och media lär vara på plats, för dem som vill synas.
Detta kan mycket väl komma att växa till kommande år och så småningom är kanske kämpar och gutar mogna för "korsbetningen" inne i Visby.
[:)][:)][:)]
Om intresse finns. Maila mig.
Magnus