Imorgon, fredag, startar Ekehagens järnåldershelg!
Under hela helgen (4-6 Augusti) förevisas
järnframställning, smide, glaspärletillverkning och nålbindning. Vi kommer även att koka mat, så vill ni avsmaka Tollundsmansgröt, så passa på nu!
För barnen finns alltid mycket att upptäcka, som stockbåtspaddling (ja, entusiastiska vuxna får också paddla), grisar, vildsvin samt våra frigående kalvar och gamla gotlandsruset Flicka, en av Ekehagens grand old laidies, en personlighet som man måste träffa[;)].
För de skjutglada, barn som vuxna, finns pilbågen, så det är bara att skjuta på vårt vildsvinsmål (Dock ej de levande i vildsvinen! De som bryter mot detta blir i sin tur beskjutna av personalen [:(!] )
Det finns också ett hastigt hopsvängt spjut (någon stal det förra jag gjorde) om ni vill prova kasta.
Och självfallet bjuds på en intressant guidetur genom forntiden, med tonvikt på järnåldern, helgen till ära, av mig, eftersom jag går som guide.
Väl mött!
19-20 Aug har Ekehagen hantverkshelg, med bland annat bronsgjutning och textila hantverk vid bronsåldershuset.
Eldfesten är dessvärre inställd pga allmänt eldningsförbud.
Ekehagens hemsida återfinns här:
http://www.ekehagen.se/