Ha, det var visst inspelning i helgen. Träffade en av de som skulle vara med (min frus kusin). Låter kul faktist. Svartalvernas rustningar år inte historiska, utan inspirerade av Warhammer, men förbenat snygga!
Skallar är kul, men lårben är bättre! Med ett schysst lårben slår man världen med häpnad! (Gammalt osteologordspråk).
Men skallar är bättre om man vill leverera coola oneliners i still med "att vara eller inte vara.."
Generellt, skelett är kul och svart är snyggt. Men behöver inte vara gothare för att tycka det.
Det är något med äldre historia, något som attraherar det historiska intresset på samma sätt som hårdrock. Kanske är det en aning romantik, men samtidigt något som har med en skenbar enkelhet och renhårigthet att göra.
Och som alla vet är de flesta hårdrockare blyga och väldigt artiga människor. Man behöver få känna sig lite "beslutsam" ibland, fri att göra egna val och att man kan stå emot världen och alla odds. Ergo, eftersom hårdrockare oftast är snälla och trevliga trots sitt yttre, måste majoriteten av vikingarna ha varit snälla och trevliga personer, trots sitt yttre.
Ah, jag vill se den där videon...
Matti - (Arkeolog, osteolog, hårdrocksfans och uppskattare av svarta kläder...)