Bomärken har nämnts i förbigående i tidigare diskussioner, men nu skulle jag vilja få saker ordentligt utredda. Jag har sett en del arkeologiska fynd av bomärken på tunnor och träskålar, så jag vet ungefär hur de ser ut.
Det jag skulle vilja veta är hur man väljer ett bomärke. Många av dem påminner ju om runor. Sätter man ihop några runor ur sitt eller gårdens namn eller hittar man på ett märke bara på grunden att det ser annorlunda ut än grannarnas? Har familjen ett gemensamt bomärke eller är det personligt? Ärver man bomärken?
Jag förstår att det är svårt att svara på sådana frågor utifrån det arkeologiska materialet, men finns det någon forskning i saken eller några etablerade teorier? Det som står om bomärken i boken "Runmärkt Från brev till klotter" av Benneth m.fl.tycker jag inte ger svar på mina frågor.
Jag är mest intresserad av 1300- och 1400-tal, men information om andra perioder är bättre än inget.
Karin