Hej!
Jag har tänkt sy en klänning av ett ylletyg jag har liggande hemma och har en rätt tydlig bild för mig hur den ska se ut. Jag har tänkt placera den i 1100-tal (ganska grov "specificering" jag vet). Jag är dock fullt medveten om att vissa detaljer i dräkten skiljer sig tidsmässigt från övriga och vill veta hur mycket som egentligen blir fel och hur jag skulle kunna göra istället. Så okunnig som jag är får man inte mycket rätsida på detaljerna genom att läsa på forumet tyväär så jag dristar mig till att starta en egen tråd istället.
Det jag tänkt mig är då följande:
Grundtanken påminner rätt mycket om "The screaming red bliaut (SRB)" på sidan som Eva länkar till i tråden http://histvarld.historiska.se/histvarl ... IC_ID=2228 men jag tänkte mig snarare en rundad urringning (allra helst en båtringning men jag har fått för mig att det är mycket senare). I snörningen i sidorna skulle jag vilja sy hela sidstycket, kanske en decimeter brett under armen, i en ljusare färg och låta den synas mellan snörningskanterna, och sedan låta det stycket vidgas i kjolen (alternativt ha en ljusare underklänning i samma sorts tyg som syns genom snörningen och att sidorna är öppna hela vägen ner... ) men det har jag inga belägg för över huvud taget so far. Jag har också tänkt mig att kanta både ärmslut och halsringning med ganska breda stycken av broderat ljusare tyg (samma som den ljusare underklänningen) och att fodra ärmarna med ett linnetyg "ton i ton".
Finns det någon annan tidsperiod än 1100-tal som en sådan skapelse skulle kunna passa bättre in i eller är det enbart i min fantasi och på "fantasy"-tillställningar den skulle funka?