Historiska Världar

Borgarkvinna från slutet av 1300-talet

Skor och träpatinor

Kvinnan bär en låg frontsnörd sko inspirerad av fynd från Uppsala.

De rekonstruerade skorna snörs med dekorativa flätade band av krappfärgat yllegarn, något det inte finns direkta belägg för. Valet motiveras med att textila band inte blir lika spröda som läderremmar och borde därmed hålla längre. Tådelen av skorna har gått sönder men har lagats hjälpligt eftersom resten av skon är i dugligt skick.

 

För att spara på skorna samt skydda dem från väta och smuts bärs ett par patinor, ‘tofflor’ i trä liknande dagens träskor.

Dessa patinor är ledade, men det finns även bevarade exempel på patinor utförda i ett stycke. De är tämligen platta och har endast en antydan till klack. Patinorna hålls fast på foten med en justerbara remmar. Leden består av ett läderstycke, vilket fungerar som ett gångjärn.